Kunstnere og værkfortegnelse KP21-digital

KP21-digital_Værkfortegnelse, efter navne
(numre refererer til rækkefølge på online udstillingen)

Christel Bach / https://christelbach.myportfolio.com
14. ENTER THE BLUE
Interaktiv multimedia

Emilia Bergmark / http://emiliabergmark.com
15. Potato the Greatest
Video animation / 6:15 min

Magnus Pind Bjerre og Marie Mathilde Harm Skousen / http://instagram.com/magnuspind
5. Facetime
Interaktiv micro-performance / 3-5 min

Anna Seeberg Braun / http://www.annaseebergbraun.dk
9. Uden titel
Stopmotion / 0:50 min

Hannibal Dahl
8. Is but a Locked Door
Video animation / 15:57 min

Siri Feil
16. Der er en heks på mit toilet
Video / 9:45 min

Mads Høbye / http://www.hobye.dk
11. Perception as participation
Interaktivt værk

Lasse Korsgaard / https://lassekorsgaard.com
4. Airplane - Indflyvning til Arlanda 16. maj 2018 15:13 // Flight turns before landing in Arlanda 16 May 2018 15:13
Video, Screen recording af vaterpas app / 0:52 min

12. Ferry - Molslinjen 19. september 2017 20:39
Video, Screen recording af vaterpas app / 0:15 min

Pål Lersveen
2. Æon’s dans
Video /

Daniela Maciel / https://www.danielamaciel.dk
3. And the demons sang: Forget me not
Video /

Jonathan Nielsen
13. Meet Jake Poser
Video animation / 1:21 min

Brit Caroline Pallesen / https://www.britcarolinepallesen.dk
6. Min datters højre hånd kæler vores hund i vores sofa i vores stue
GIF, loop

Cecilie Penney / https://www.ceciliepenney.dk
10. Form dig som en kugle / Roll up into a ball
Interaktivt digitalt kort, video og lyd / 12:56 min

Camilla Reyman / https://kunsten.nu/journal/ugens-kunstner-camilla-reyman
1. An Intimate Connection Vol. 2
Video, 3D moduleret animation / 0:33 min loop

Line Maj Skuldbøl / https://linemaj.dk
7. Den store Pause
Digital grafik, 46 billeder

 


Censorerne har taget stilling til i alt 176 værker fordelt på 54 journalnumre.
Til KP21-digital er udvalgt 16 værker (9,1%) fordelt på 15 journalnumre (15 kunstnere).
Mere statistik se her: https://kp-spring.dk/statistik/

Udstillingen blev vist online 27. marts - 1. juli 2021 på https://kp-digital.kp-spring.dk/

 

Rul til toppen